Polskou hokejovou ligu po základní části ovládli tým ze Slezského vojvodství GKS Tychy, kterýv bojí o první místo přetlačil další slezský tým, ležící nedaleko českých hranic JKH Jastrzebie o pouhé dva body. Poslední místo s přehledem zbylo na Gdaňsk, který zvítězil z celkem 36 utkání jen dvakrát, což pochopitelně na nic, než na desáté místo nestačilo. Každopádně letos se nesestupuje, tudíž v lize budou borci z Gdaňsku pokračovat, tedy nejspíše i v dalším roce.
Vyřazovací boje započaly od 23.2.2021, když se potká první s osmým. V Polsku není žádné předkolo play-off, ale rovnou se začíná čtvrtfinále. Takže za nedlouho bychom mohli znát šampiona ligy.
Emil Švec (33 zápasů – 27 kanadských bodů): Pro mnoho hráčů bude tento mladý útočník velkou neznámou, ale například fanoušci Motoru Českých Budějovic budou vědět, o koho jde. Emil nastupoval v juniorském věku a poté i v dospělém několik sezón za Budějovice, kde působil tento dvaceti šestiletý hráč až do roku 2015. Po konci v Motoru se rozhodl pro angažmá na Slovensku, kde působil celkem tři sezóny, ale vůbec se mi nedařilo, tak se po konci v roce 2018 rozhodl pro přesun do Polska, kde o něho projevil velký zájem tým z Krakowa. Důvěra v Emilovy schopnosti se podepsala na jeho výkonech a v play-off patřil k nejproduktivnějším hráčům svého týmů, což dosud nebylo na pořadu dne. Poslední dvě sezóny odehrál Emil za tým Podlahe Nowy Targ, kde patří k lídrům, což potvrdil i v letošní sezóně, když posbíral 11 branek a 16 asistenci, které znamenali necelý bod na zápas. Ve čtvrtfinále čeká na tento tým z Jastrezbie, který skončila po základní částí na druhém místě, tudíž určitě před sebou tým z Nowego Targu má velmi těžký úkol.
Richard Nejezchleb (31 zápasů – 26 kanadských bodů): Pro mě osobně tento hráč je velkým zklamáním, jelikož jsem měl možnost ho vidět na ledě v mládežnických letech, a to co předváděl bylo něco neskutečného a vypadalo to, že je odskočen od svého ročníku o hodně, což se také potvrdilo tím, že byl draftován v roce 2014 týmem New York Rangers. V sezóně 2015/2016 již nastupoval v AHL, kde ale nezvládl navázat na své mládežnické výsledky, které ho zdobili. Po konci v zámoří se vrátil zpět do Česka a místo Slavie zvolil Litvínov, který nastupuje v Extralize, ale bohužel ani tam se přiliž nechytil. Ano v tomto angažmá ho zbrzdilo zranění, ale osobně si myslím, že důvod jeho neúspěchu přišel už dříve, a to v Americe, kde se nedokázal prosadit do seniorského hokeje, jelikož v mládeží opravdu patřil k tomu nejlepšímu, co Slavie měla, ale nakonec působí letos v Polsku, kde nastupuje za Krakow, což je angažmá, které v roce 2014 nečekal opravdu nikdo u tohoto hráče. Po základní částí tento útočník draftovaná v roce 2014 měl 16 branek a 10 asistenci, což je solidní vizitka, ale upřímně od tohoto hráče opravdu mé očekávaní byli úplně jiné, tudíž jsem celkem překvapen, že nastupuje v Polsku.
Tomáš Franek (33 zápasů – 23 kanadských bodů): Jeden z nejmenších hokejistů, které jsem viděl naživo, ale přesto neskutečně silný. Tomáš vypadá spíš jako zápasník v kleci, jelikož na hokejistu má velmi dobře vypracovanou postavu, ale bohužel jeho výška 169 cm je celkem v hokeji nevhodná. Ano netvrdím, že nemůže být skvělým hokejistou i hráč, který má menší postavu, ale pokud nemáte skvělou techniku, tak to budete mít sakra těžké. A o tom ví i Franek, který je odchovance Třince, kde také působil i pár zápasů v A – týmu. Bohužel nikdy se naplno do extraligového hokeje neprosadil. Jeho kariéra se převážně pohybovala na rozmezní první a druhé české hokejové ligy. Několik sezón odehrál na farmě Třince, kterou je Frýdek-Místek. Poslední dvě sezóny však působí v Polsku. Minulou sezónu kompletně odehrál za Nowy Targ, kde posbíral za 42 zápasů neskutečných 42 kanadských bodů a patřil k nejlepším hokejistům tamní soutěže. Před sezónou se o tohoto hráče začalo zajímat opravdu spousta klubů, a to jak z české první ligy, tak i z polské Extraligy. Nejlepší nabídku připravil tým z Krakowa, kterou tento dvaceti šestiletý útočník s radosti přijal i díky tomu, že v Polsku se mu líbí a tím, že pochází z města, které je kousek od polských hranic, tak nemá problém ani s jazykem. Tomáš v aktuální sezóně dosud nastoupil k 33 zápasům, ve kterých zaznamenal 14 gólů a 9 asistenci. Krakow po základní části skončili na šestém místě, a to znamená, že ve vyřazovacích bojích se utkávají se třetím, kterými je tým z Toruňe.
Josef Vítek (34 zápasů – 20 kanadských bodů): Odchovanec Pardubic, který v Polsku působí již od roku 2007, poté co několik sezón strávil v týmu Ocelářů z Třince, Plzně, Olomouce, a dalších týmů z první ligy. Pepovi je již 40 let, ale stále patří k platným útočníkům svého týmu, i když letos se týmově vůbec nedařilo. Vítek nastupuje za Gdaňsk, který skončil na poslední příčce celé ligy, a to jen s dvěma výhrami za celou sezónu. Josef jako jeden z mála českých hokejistů, kteří letos působili v Polsku má z Polska i titul. Vítek má přesně dva tituly, které slavil v roce 2012 a 2015, pokaždé s jiným týmem. V letošní sezóně nastoupil téměř ke všem zápasům sezóny a dokázal vstřelit 9 branek a na 11 nahrát. Jako jednomu z mála českých hokejistů v Polsku už Josefovi skončila sezóna.
Čtvrtfinále Polské hokejové ligy: (hraje se na čtyři vítězné zápasy)
MMKS Podlahe Nowy Targ – JKH Jastrzebie zatím 0:4 na zápasy (branku JKH Jastrzebie hájí český brankář Nechvátal)
Unia Oswětim – GKS Katowice 2:4 na zápasy
GKS Tychy vyřadil KH Sanok 4:0 na zápasy (Za Sanok chytá český brankář Spěšný)
Vítězem Poháru RT Toray Poruba v Ostravě se stali hokejisté polského celku JKH Jastrzebie. Tento slezský klub, startující v Polské extralize vyhrál svoji základní skupinu, když porazil domácího nováčka 1. české hokejové ligy, která od této sezóny nese název Chance liga Porubu 2:1 a maďarský celek z Debrecenu 3:1. Ve finále pak Slezané z Jastrzebie porazili další celek Polské extraligy Nesta Mires Toruň 2:1.
Právě polská Toruň skončila druhá, když ve skupině porazila další celek Chance ligy HC Frýdek – Místek (jinak farmu extraligového Třince) 5:4 a slovenskou reprezentační dvacítku 8:1.
V souboji o třetí místo se utkali dva prvoligové kluby (Chance liga) a Frýdek-Místek porazil Porubu 2:1 po samostatných nájezdech, pátá skončila slovenská dvacítka a šestý maďarský Debrecen.
Hned dva kluby nejvyšší polské hokejové soutěže – slezské JKH Jastrzębie a Nesta Toruň se představí na prestižním poháru HC RT Torax Poruba v Ostravě od 15. do 18. srpna. HC Poruba vyhrála 2. ligu ČR a postoupila do 1. ligy.
Porubský turnaj O pohár RT TORAX, který letos napíše už své sedmé pokračování, bude mít oproti loňským ročníkům radikálnější proměnu v nasazených soupeřích. Zatímco Jastrzębie se představilo v Ostravě i loni, navrátilcem je slovenská dvacítka.
Absolutními nováčky pak budou HC Frýdek-Místek (1. česká liga WSM), Debreceni Hoki Klub z Maďarska a polské mužstvo z Toruně. HC RT TORAX útočí na zlatý hattrick, prvenství z roku 2016 totiž Flašarovi svěřenci (HC Poruba) potvrdili také loni, když ve finále přehráli Šumperk. Poruba tak může vyrovnat rekord Havířova, který zvítězil v prvních třech ročnících srpnového turnaje. Havířovský AZ se měl dokonce představit v Ostravě i letos, nicméně na poslední chvíli se odhlásil a vedení HC RT TORAX muselo zareagovat povoláním jiného týmu.
Všechny zápasy se odehrají z důvodu rekonstrukce střešní konstrukce RT TORAX ARENY v malé tréninkové Kooperativa areně, vstupné pak bude jednotlivě na utkání 30 Kč.
Skupinu A tvoří HC RT TORAX Poruba 2011, Debreceni Hoki Klub a JKH GKS Jastrzębie.
Ve skupině B se mezi sebou utkají týmy HC Frýdek-Místek, Slovensko U20 a Nesta Mires Toruń.